Harry Potter a prokleté dítě

19. října 2016 v 19:18 | Ve.Er |  Knížky
Harry Potter a Prokleté dítě / Harry Potter and the Cursed Child

J. K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne

divadelní hra

Albatros, 1. vydání, rok 2016

424 stranKdyž jsem se doslechla, že bude vydaný "pokračování" Harryho Pottera, úplně jako první jsem si řekla, že mě to nezajímá a číst to nebudu. Příběh skončil tak, jak měl a další natahování je hloupost. No jó, ale jak se o tom všude mluvilo a psalo, já se pomalu začala těšit. Jenže jsem měla přehnaný očekávání. Tak moc jsem si přála polnohodnotný poračování Harryho Pottera se vším, co k tomu patří, až to nemohlo dopadnout jinak, než že jsem z toho byla zklamaná.Všichni jsme byli připravený na to, že to nebude ono. Není to román, je to divadelní hra. Navíc to nenapsala sama Rowlingová. Jenže upřímně řečeno, takovou volovinu jsem nečekala. Pro mě to byla fakt ptákovina.

Jestli jste to ještě nečetli, tak tuhle stránku zavřete, protože tu budu docela dost prozrazovat.

Už jenom samotná představa Harryho, Rona a Hermiony jako dospělých lidí, co chodí do práce a mají vlastní rodinu, mi nesedí. Poslední "kapitolu" v relikviích smrti jsem zasádně ignorovala, stejně jako film jsem vypínala před touhle trapárnou. Je to asi můj problém, ale mě se to nelíbí.

Syn Harryho Pottera jde poprvé do Bradavic a je zařazenej do Zmijozelu + jeho nejlepším kamarádem se stává syn Draca Malfoye. Působí to na mě tak, že se tu jenom někdo snaží za každou cenu šokovat fanoušky tím, že hned na prvních stránkách podkope všechno, co se těch 7 dílů budovalo. Totálně mě taky znechutila představa milý dámy z bradavickýho expresu coby monstra, co má místo rukou děla a snaží se všem studentům překazit útěk z vlaku.
Harry a Hermiona pracují na Ministerstvu kouzel, ale Ron skončil jako spolumajitel Kratochvílných kouzelných kejklí. Snaha z něj udělat dalšího Freda a George? Ale Ronovi tahle role nesedí. Jeho vtípky jsou spíš zoufalý a trapný. Navíc je to dost podpantoflák.
No nic... Harryho syn se jmenuje Albus a Dracovo Scorpius, tyhle dva kluci se zmocní údajně posledního obraceče času, aby v minulosti zachránili Cedrika Diggoryho. V tom jim napomáhá Cedrikovo sestřenka Delphi. Když se poprvé vrátí v čase, pozmění minulost tak, že Hermiona a Ron nejsou spolu a neexistují tak ani jejich děti. V další návštěvě minulosti to dokonce pohnojí takovým způsobem, že je u moci lord Voldemort a Harry Potter je mrtvý. V týhle části se objeví Snape a zase se zachová jako borec!
Zkrátím to... Delphi je dcera lorda Voldemorta a Belatrix, v čase se chce vrátit až k noci, kdy byli zabitý Harryho rodiče, aby svýmu otci vysvětlila, že to bude znamenat jeho zkázu a zachránit ho tak. Nebojte, Harry, Ron a Hermiona se do toho vloží a všechno dobře dopadne.

Musím přiznat, že ta knížka byla ale trochu kouzelná, protože jsem se jí snažila asi 5x odložit, že už to nebudu ani dočítat, protože je to blbost, ale během deseti minut jsem jí měla zase v ruce a četla. Takže jo, nepatrně mě to bavilo, protože i když děj nestál za nic, bylo fajn číst o postavách, se kterýma jste toho tolik prožili a být zase na tolik milovaných místech v Bradavicích.

Číst to nebo ne? Asi jo. Ostatně ne všichni na to mají tolik negativní názor jako já. Třeba jsem jenom moc upjatá, ale Prokletý dítě prostě neberu a už si ho znovu nepřečtu. Naopak se ho pokusím vytěsnit z paměti.
 


Komentáře

1 Katarína | Web | 15. listopadu 2016 v 20:14 | Reagovat

Na túto "drámu" čítam recenzie pomerne často (aké prekvapivé, však?) a som ochotná sa v nich nakloniť na stranu tých negatívnych. Nie že by som knihu čítala, to nie, ale ako potencionálny čitateľ neverím, že to bude dobrý text. Obsah znie dosť zle. A mnohokrát sa stretávam s tým, že ju prirovnávajú ľudia k zlej fanfiction.

2 Luce Large | E-mail | Web | 17. prosince 2016 v 19:14 | Reagovat

Vošla som do knihkúpectva asi deň po spustený do predaja nepáčila sa mi cena tejto knihy. Prišla mi hrozne drahá. Musím povedať, že som ani len trochu netušila o čom je, ale vďaka tvojmu príspevku to už viem a každopádne to môže byť zaujímavé. Rona mi je ľúto. Urobili z neho takpovediac trosku, za ktorú ho vždy Rowlingová urobila. Je mi ľúto, že do popredia dali Hermionu a Rona a pritom ani nie sú spolu, keby boli, bolo by to ešte horšie. Aj keď sa knihy volajú Harry Potter aj Ron a jeho deti, by tam mali mať nejakú dôležitú úlohu. Po skončení posledného dielu (7. časť) sa po internete rozbehli údajné fakty rovno zo slov Rowlingovej, že Ron a Heriona nikdy nemali byť spolu, alebo iná alternatíva bola, že budú navštevovať manželskú poradňu. Úprimne, bolo by bývalo oveľa lepšie, keby sa Ron dal dohromady napríklad s Lenkou Skoloradovou alebo aby Hermiona a Harry skončili spolu.
Každopádne späť ku knihe (tzv.8 časť), znie to veľmi zaujímavo, že tvorci podkopali všetkých sedem časti a vzťah  Draka a Harryho.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.